How to Convert Fabric Price from per Yard to per Kg?

Question: Could you please help me to know the basic formula of conversion of fabric price from per yard to the price per Kg? For example, I got the price of fabric as Price: $ 1.28/Yd, Weight: 140 gsm and Width: 60 inches. Now I need this same fabric price in per kilogram basis. Could you please show me how to convert it? .. asked by an OCS reader.

How to Convert Fabric Price from per Yard to per Kg

This is a common fact that we need to convert fabric length from one unit to another. We may need to convert fabric price from one unit to another. In your case, you have got fabric price per yard and you need to know the price of same fabric per Kg.

Basically, we have to convert fabric length (i.e. in the yard) into weight. To calculate fabric weight of certain length we  need the following information
  1. Fabric length, 
  2. Fabric width and 
  3. Fabric GSM
You already have data for all these parameters. So we can calculate fabric price per kg in some steps. Go through the following steps.

Step#1: Unit conversion (Yard to the meter)

You have fabric length in the yard. Convert yard into the meter.
Yard to meter conversion: 1 yard=0.9144 meter
You have fabric width in inch. Convert inch into Meter.

Inch to meter conversion: 1 inch = 0.0254 meter

Step#2: Calculate fabric area of one yard in square meter

Area = (Length * Width)
= 1 yard * 60 inch
= 0.9144 meter X 60*0.0254 meter
= 1.3935 square meter
This is the fabric area in square meter

Step#3: Weight calculation from the length

Weight of the fabric = Fabric area * GSM
Here calculated area = 1.3935 and
Fabric GSM =140
Therefore,
Fabric weight = 1.3935 * 0.140 kg
= 0.195 Kg

Step#4: Calculate fabric price per Kg

Fabric price for 1 yard (i.e. 0.9144 meter) length and width 60 inch is $ 1.28
We can say at $ 1.28 you will get 0.195 kgs fabric.
Therefore fabric price per kg will be= $1.28/0.195 = $ 6.56

Also Read:

0/Post a Comment/Comments